شما اینجا هستید

ویژه های خبری گنبدکاووس » جوانان، میزبان سفرهای نوروزی درجاده‌ها و مراکز گردشگری کشور

فضای دوستدار کودک، راه‌اندازی تیم‌های سحاب، راهنمایی مسافران نوروزی، آموزش کودکان و بزرگسالان، عضوگیری و جذب اعضای جدید به جمعیت، تست قند خون و فشار خون و … فقط گوشه‌ای از خدمات این گروه از هلال احمری‌ها در ایام نوروز بود. در ادامه، درباره دو نفر از سرتیم‌هایی که بیشترین مراجعان را در نوروز داشتند، می‌خوانید.

آموزش به غنچه‌ها

بلندترین برج آجری کشور در گنبد کاووس هم امسال بازدیدکنندگان بسیاری داشت؛ درست همان جایی که «محمد ایمنی» و سایر اعضای جوانان گنبد کاووس غرفه نوروزی خود را برپا کرده بودند. بعد از کرونا، کمتر سر و کله گردشگر خارجی در این منطقه پیدا شده، اما تا سال‌های گذشته این جوانان به گردشگران غیر ایرانی هم خدمات لازم را ارائه می‌دادند.

امسال استان گلستان در صدر استان‌های پرتردد قرار داشت و همین موضوع، کار را برای محمد ایمنی و سایر اعضای تیم سخت‌تر می‌کرد. او می‌گوید: «ما در غرفه نوروزی هلال احمر علاوه بر راهنمایی مسافران، غرفه دوستدار کودک هم برپا کرده بودیم. قصدمان این بود که علاوه بر بازی، به آنها نکات کوچکی که توان انجامش را داشته باشند، آموزش دهیم. انصافا هم استقبال خوبی از آن کردند.»

او امسال هفتمین سال حضورش را در هلال احمر تجربه می‌کند و در این سال‌ها افراد زیادی را به عضویت در هلال احمر تشویق کرده است.

ایمنی می‌گوید: «بچه‌ها وقتی با مفاهیمی مثل کمک‌های اولیه آشنا می‌شوند در بزرگسالی هم به سراغ یادگیری عمیق‌تر آن می‌روند. در این پست‌های نوروزی ما در حدی که این کودکان بتوانند از پس کار بربیایند، برایشان از کمک‌های اولیه می‌گفتیم، اقدامات ضروری در حین خونریزی، آتل‌بستن و … را به آنها آموزش می‌دادیم. برای جذب آنها در غرفه هم از نقاشی و بازی‌های ساده استفاده می‌کردیم.»

آموزش‌ کودکان در این غرفه بر عهده جوانانی بود که رشته‌های مرتبط با روانشناسی را خوانده یا در این زمینه آموزش‌های لازم را از سر گذرانده بودند. همچنین سال گذشته طرح‌های سه‌ماهه‌ای در مناطق حاشیه‌ای گنبد کاووس برای آموزش کودکان برگزار شده بود؛ طرح‌هایی که به بیشتر شدن تجربه مربیان آموزشی کمک می‌کرد.

به صرف افطاری
ایمنی می‌گوید: «در ایام نوروز، شب‌های رمضان از بازدیدکنندگان با افطاری‌های ساده پذیرایی می‌کردیم. از نان و پنیر و سبزی گرفته تا سوپ ساده و سبک و چای و … . استقبال خوبی هم از این افطاری‌ها می‌شد و بازخوردهای خوبی از طرف مردم در این زمینه داشتیم. با وجود اینکه اعضای جوانان خودشان روزه بودند، اما ساعات زیادی از روز را به کار و فعالیت مشغول بودند و با جان و دل خدمات‌رسانی می‌کردند.»

آموزش رفتارهای ترافیکی در قالب طرح بهرفت، اتفاق دیگری بود که در این غرفه‌ها با حضور جوانان رخ می‌داد. ایمنی می‌گوید: «دومین شب ماه رمضان بود که یکی از تورهای مسافری از اصفهان از راه رسید. فردی به سراغ‌مان در غرفه آمد و گفت که از همکاران هلال احمر اصفهان است. با هم گپ زدیم و آشنایی دلپذیری برایمان بود. از خلاقیت‌هایی که در برنامه‌ها داشتیم، از طرح افطاری ساده و آموزش‌هایی که برای کودکان گذاشته بودیم خیلی خوشش آمد و از آنها تعریف کرد.»

مرضیه موسوی شهروند آنلاین

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها | جامع ترین وب سایت خبری شهرستان گنبدکاووس