شما اینجا هستید

یادداشت » تلاقی بهار قرآن و بهار طبیعت، منادی بزم باشکوه پروردگار
گروه : یادداشت

حال که قدم‌های نرم بهار به جان طبیعت نشسته و نوروز، روح آدمی را به ضیافت سرسبزی و طراوت دعوت کرده، چه زیباست که پروردگار، دیگر بار، خوان نعمت و رحمت را با نوای ربنّا گسترانیده تا با بهار قرآن، حلاوت این بزم باشکوه صد چندان شود.

آری موسم بهار طبیعت با هنگامه بهار قرآن در هم آمیخته تا عطر گل‌های بهاری در هوای روح انگیز افطار و سحر مومنان بپیچد و نویدبخش فصل تازگی و تولد دوباره برای بندگان باشد.

حال اولین شب ماه مبارک رمضان، ماه مهمانی پروردگار است. همان ماهی که رسول اکرم(ص) درباره‌اش فرمودند: «درهاى آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده مى‌شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد.»

و امشب درهای رحمت گشوده می‌شود تا برای پذیرایی از روزه‌داران، طبق طبق نور بر مائده­‌ی این ضیافت الهی گسترده شود و فرشتگان صف به صف به استقبال بندگان بیایند.

ماهی که برکت و فضیلت حقیقی آن بر دل‌های اسیر خاکمان پوشیده است چرا که پیامبر اکرم(ص) فرمودند:«اگر بنده خدا مى‌‏دانست که در ماه رمضان چیست (چه برکتى وجود دارد) دوست مى‌‏داشت که تمام سال، رمضان باشد.»

و کاش دریابیم حقیقت بی‌انتهای این هنگامه عفو و رحمت و تقرب الهی را، تا از جام بی‌انتهای معرفت معبود، جرعه جرعه کمال و نورانیت در کام‌ تشنه‌مان ریخته شود و جلادهنده روح و جسم خسته‌مان باشد. میخانه‌ای که پیاله‌ جان هر بنده را به اندازه­‌ گنجایش ظرف وجودی او، شراباً طهورای معرفت می­‌چشاند. (سوره انسان آیه ۲۱)

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:«ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است که خداوند در آن حسنات را مى‏‌افزاید و گناهان را پاک مى‌‏کند و آن ماه برکت است.»

ای رمضان!

تو ماه زمزمه افتتاح و جوشن کبیر و نجوای ابوحمزه ثمالی هستی که با حلولت، سفره‌های افطارمان از رحمت پروردگار پر می‌شود.

تو هنگامه تقرب به معبودی که با سوره قدر و مناجات سحر، سحرگاهمان را معطر می‌کنی.

آری، تو همان ماه بخشنده هستی که به واسطه تو، خداوند بر اهل قبور نشاط و سرور عطا می‌کند و فقیران را بی نیاز می‌گرداند.

آنگونه که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «رمضان ماهى است که ابتدایش رحمت است و میانه‌‏اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم.»

هنگامه ماه رحمت الهی بر شما روزه‌داران گرامی، مبارک و پر برکت باد.

 

نویسنده: زهرا مرادوند _ بادصبا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها | جامع ترین وب سایت خبری شهرستان گنبدکاووس