شما اینجا هستید

یادداشت » یادداشت: وحدت اسلامی،آرمانی بلند و متعالی
گروه : یادداشت

به گزارش پایگاه خبری گنبدی ها، وحدت و همبستگی میان مسلمانان، از مسائل بسیار مهم و اساسی است که کلام خدا و سنت نبوی، بر آن تأکید فراوان نموده اند. وحدت، و حفظ آن موضوع مهمی است که از دیرباز در فرهنگ دینی کشورهای اسلامی وارد شده و به مرور جایگاه ویژه ای یافته است. و علما و اندیشمندان اهل تشیع و اهل تسنن،در عصر حاضر و روزگار کنونی به حفظ این اهم توجه خاصی داشته اند.

قرآن کریم نیز به مسأله وحدت اسلامی اهتمام خاصی می ورزد، از یک سو پیامدهای مثبت اتحاد را بازگو میکند و در بیان ارزش و جایگاه اتحاد افزون بر آنکه از اتحاد به عنوان نعمت بزرگ، قابل اهتمام و یادکردنی سخن می گوید،از مؤمنان می خواهد تا با یادکردن دوران تلخ تفرقه و آشوب در حفظ آن بکوشند؛ زیرا اتحاد میان امت مؤمن اتحادی است که به خواست خداوند متعال شکل گرفته و تحقق یافته است و از سوی دیگر نسبت به پیامدهای شوم اختلاف هشدار میدهد؛ چرا که به یقین اختلاف و تفرقه از عوامل مهم انحطاط و فروپاشی تمدن ها و جوامع بشری و امت های دینی بودهاست.

ارزش وحدت و اتحاد از دیدگاه قرآن
حفظ وحدت در صدر اسالم، موجب انسجام و فشردگى مسلمانان شد. آنها در پرتو همین همدلى و هماهنگى توانستند برخیل دشمنان مختلف فائق آیند و به امتیازات فوق العاده دست یازند، چرا که قرآن به آنها فرموده بود» :واعتصموا بحبل اهلل جمیعا و ال تفرقوا واذکروا نعمت اهلل علیکم اذ کنتم اعداء فالف بین قلوبکم فاصبحتم بنعمته اخوانا؛ و همگى به ریسمان خدا (قرآن و اسالم و هرگونه وسیله رحمت) چنگ زنید و پراکنده نشوید، و نعمت خدا را بر خود به یاد آورید که چگونه دشمن یکدیگر بودید، و او میان شما الفت ایجاد کرد، و به برکت نعمت او برادر شدید. قرآن تفرقه و اختالف را در ردیف عذابهاى آسمانى عنوان کرده و میفرماید» :قل هو القادر على ان یبعث علیکم عذابا من فوقکم او من تحت ارجلکم او یلبسکم شیعا و یذیق بعضکم باس بعض؛ بگو خداوند قادر است که از باال یا از زیر پاى شما، عذابى بر شما بفرستد،یا به صورت دسته هاى پراکنده شما را با هم بیامیزد و طعم جنگ )و اختالف (را به هر یک از شما به وسیله دیگرى بچشاند)

راهکارهاى تقویت وحدت اسالمى
سخن گفتن از وحدت و شعار طرفدارى از آن و برگزارى سمینار و کنفرانس و دیدار برادران شیعه و سنى و آمد و شد طالب و دانشجویان و گفتمان وحدت اسلامی با کسانى که استقلال فکر و اندیشه ندارند و دیگران به جاى آنان فکر میکنند راه به جایى نمی برد. به نظر می رسد راهکارهاى وحدت عبارتند از:
-برگزارى برنامه هاى گفتگوى علمى بین عالمان متعهد و مستقل شیعه و سنى در مورد اختلاف نظرهاى فقهى و سیاسى مثل ربا، کنترل موالید، موسیقى، حد و مرز ارتباط با کفار و…،
-برگزارى سمینارهاى همفکرى در زمینه چگونگى مقابله با فرهنگ مهاجم غربى بین حوزه و دانشگاه،
-تأسیس نهادى حوزوى و نه دولتى براى نظارت و کنترل برداشت هاى نادرست و جلوگیرى از تحریف معنوى قرآن و سنت،
-تأسیس مرکزى براى شناخت و معرفى دقیق اهل بیت (ع) و شبهه زدایى از زندگى آنان و جلوگیرى از تحریف سیماى عترت
-گسترش فرهنگ انس با قرآن و حدیث به جاى مسابقات فوتبال و شطرنج و… در میان قشر جوان و نوجوان
-اهتمام به خودسازى و تقویت مساجد و نماز و زیارت و توسل و دعا و عبادت،
-دفاع از آزادى اندیشه و بیان در چارچوب قرآن و سنت و مقابله با توهین و تحقیر دین و انبیاء و اصول تفکر اسلامی،
-حمل گفتار و رفتار مؤمنین بر صحت و پرهیز از اتهام بیجا و طی مراحل امر به معروف و نهى از منکر در جامعه اسلامى،
-تفاهم و گفتگو با واژه ها و اصطالحات فرهنگ اسلامى و خوددارى از حضور و شرکت در مجامعى که با اصطالحات و فرهنگ غیرمکتبى در مورد اسلام و مسلمین سخن میگویند،
-احیاى روحیه خودباورى و نفى غربزدگى حاکم بر اغلب جوامع اسلامى،
-خرافه زدایى و پاکسازى فرهنگ دین باوران از خرافه و دروغ و پیرایه هاى تفرقه انگیز،
-افزایش ارتباطات و دید و بازدید علمى بین حوزه و دانشگاه و مراکز فرهنگی دنیاى اسلام،
-توجه به دشمن اصلى و مقابله با وابستگان فکرى، سیاسى و افشاى مزدوران کفر جهانى در دنیاى اسلام،
-معرفى تلاش هاى وحدت آفرین انبیاء و معصومین (ع)و اسوه هاى وحدت اسلامى به نسل جوان دنیاى اسلام و امثال این اقدامات راهکارهاى وحدت و استقرار اخوت اسلامى است. براى تحقق وحدت، گروهى از ما در عقیده و برخى در عمل،جمعى هم در هر دو بخش، گروهى از مسلمانان جامعه ما به خداشناسى بیشتر نیاز دارند و گروهى دیگر به مردم شناسى.خداشناسى عامل تقویت توحید عملى است و مردم شناسى زمینه توفیق در عدالت اجتماعى. شرک عقیدتى به ظلم اجتماعى می انجامد و ظلم به کفر. قرب به خدا عامل اصلى وحدت انسانهاست و تقرب به آمریکا و شیطان با آرمان بلند تقریب بین مذاهب اسلامى و اتحاد عالم اسلام فرسنگ ها فاصله دارد
ملت ایران نقش وحدت را در تاریخ خود مکرر تجربه کرده است. در جریان نهضت تنباکو با وحدت خود استعمار را شکست داد و استبداد را مفتضح کرد. جریان مشروطیت و ملی شدن صنعت نفت بر اثر وحدت همه اقشار مردم بود و در جریان انقلاب اسلامی وحدت همه اقشار ملت کاخ استبداد در هم فرو ریخت.
بیداست همانگونه که اتحاد همه اقشار می تواند شگفتی بیافریند در مقابل اختلاف نیز کمر ملت را می شکند و تمام دستاوردها را به باد می دهد.
با پیروزی انقلاب اسلامی عصر جدیدی در مناسبات عالم پدید آمده است ویژگی این عصر عبارت است از بیداری و جرات و اعتماد به نفس ملت ها در برابر زورگویی ابر قدرت ها و بالندگی نهال قدرت واقعی انسانها و سر برآوردن ارزش های معنوی والهی.
هانگونه که میدانیم این انقلاب بزرگترین ضربه را بر استکبار وارد کرده و منافع انان را در سطح منطقه و جهان مورد تهدید جدی قرار داده است لذا بطور طبیعی آنان آرام نمی گیرند و بطور مستقیم و یا توسط ایادی خود از هرگونه تلاشی برای از بین بردن آن دریغ نخواهند کردد. دشمنان اسلام در هر زمان سعی دارند که روابط
مسلمین با غیر مسلمین روابط خصمانه و روابط خود مسلمانها به بهانه های مختلف از جمله اختلافات فرقه ای ،قومیت و یا به بهانه مذهب و گرایش های صنفی روابط خصمانه باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها | جامع ترین وب سایت خبری شهرستان گنبدکاووس