۲۰ نکته از شماره ۲۰؛ سردار: معلوم است توپ را بیشتر از اسب دوست دارم

سردار آزمون به دلیل علاقه زیادش به اسب، تصمیم به احداث یک باشگاه پرورش و نگهداری اسب گرفته و در این مکان حدود ۱۰ اسب را نگهداری می‌کند.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از خبر ورزشی، هفته گذشته به همت باشگاه سایپا جشن تولدی برای سردار آزمون، یکی از موفق‌ترین لژیونر‌های حال حاضر فوتبال ایران برگزار شد. در حاشیه این مراسم سردار به خبرنگار خبرورزشی با گلایه گفت چرا برای دیدن مسابقات سوارکاری به گنبد نمی‌آیید؟! این دعوت باعث شد که راهی گنبد شویم تا هم مصاحبه‌ای با سردار داشته باشیم و هم ببینیم آزمون در تعطیلات چه می‌کند.

۱- در گنبد همه از سردار حرف می‌زنند
وقتی به گنبد رسیدیم و با مردم درخصوص ورزش به خصوص فوتبال صحبت کردیم متوجه محبوبیت بالای سردار در زادگاهش شدیم. تقریباً در گنبد همه در خصوص آزمون و افتخارآفرینی‌اش در سطح ملی و باشگاهی حرف می‌زنند و از داشتن یک همشهری مطرح مثل او کیف می‌کنند.

۲- مهمان‌نوازی فوق‌العاده گنبدی‌ها
مردم گنبد وقتی متوجه شدند ما برای تهیه گزارش از سردار آزمون به شهرشان سفر کردیم به گرمی از ما استقبال کردند تا بار دیگر مهمان‌نوازی فوق‌العاده گنبدی‌ها ثابت شود.

۳- سوارکاری ورزش اول گنبدی‌ها
وقتی فضای شهر گنبد را به خصوص در زمان برگزاری مسابقات سوارکاری می‌بینید متوجه می‌شوید این ورزش به مراتب محبوب‌تر از فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی است و تقریباً همه مردم شهر درگیر این رشته جذاب ورزشی هستند. ما هم طبق قرار قبلی برای دیدن این مسابقات به محل برگزاری مسابقات سوارکاری رفتیم تا سردار را هم در آنجا ملاقات کنیم.

۴- استقبال گرم سردار و پدرش با وجود همه گلایه‌ها
سردار تقریباً همه جا در کنار پدرش است و به جرأت می‌توان گفت این پدر و پسر مثل دو رفیق و یا دو برادر هستند. سردار به همراه پدرش به محل برگزاری مسابقات کورس سوارکاری آمد و به گرمی از ما استقبال کرد. سردار به شوخی گفت: تعجب کردم، باور نمی‌کردم بیایید! خلیل آزمون پدر سردار گلایه‌های زیادی از برخی رسانه‌ها داشت و به ما گفت: «نه من و نه خود سردار علاقه‌ای به حضور در رسانه نداریم و ترجیح می‌دهیم در آرامش کار خودمان را بکنیم. البته به احترام شما که تا اینجا تشریف آوردید و مهمان ما هستید، مانع از حرف زدن سردار نمی‌شوم.»

۵- سوارکاری، تفریح مورد علاقه سردار
تقریباً همه آن‌هایی که سردار را می‌شناسند، می‌دانند او چقدر به اسب و ورزش سوارکاری علاقه دارد. دوستان نزدیک آزمون می‌گویند امکان ندارد سردار به گنبد بیاید و سری به مسابقات کورس اسب‌دوانی نزند. وقتی مسابقه شروع شد سردار با جدیت خاصی مسابقات را دنبال می‌کرد.

۶- خوشحالی سردار بعد از پیش‌بینی درست
قبل از آغاز یکی از کورس‌ها از سردار پرسیدم به نظرت کدام اسب اول می‌شود؟ آزمون بعد از لحظاتی فکر گفت اسب خط ۹ قهرمان می‌شود. راستش برای خودم هم جالب شد تا ببینم پیش‌بینی سردار درست از آب درمی‌آید یا خیر. در کمال تعجب بعد از اتمام مسابقه دیدم اسب مدنظر آزمون اول شد و پیش‌بینی سردار کاملاً درست بود. نکته جالب اینکه سردار بعد از این پیش‌بینی صحیح خوشحالی جالبی انجام داد.

۷- هواداران ول‌کن سردار نبودند
سردار در گنبد بسیار محبوب است و هر جا که پا می‌گذارد هوادارانش از او درخواست عکس و امضا دارند. جالب است بدانید سردار در اوج شهرت حتی یک درخواست را بی‌پاسخ نمی‌گذاشت و با صبر و حوصله با همه هوادارانش عکس یادگاری می‌گرفت. برخلاف بعضی از فوتبالیست‌ها که به نوعی خودشان را می‌گیرند. سردار به گرمی با دوستدارانش صحبت می‌کرد. به طور حتم یکی از دلایل محبوبیت آزمون همین برخورد صمیمانه و خاکی بودن اوست.

۸- ستاره مصدوم والیبال هم آمد
فرهاد قائمی، ملی‌پوش والیبال کشورمان که این روز‌ها به دلیل مصدومیت نتوانسته تیم ملی را در مسابقات انتخابی المپیک همراهی کند، هم در محل مسابقات حاضر شد و خوش‌وبش گرمی با سردار و پدرش داشت. از فرهاد درخصوص مصدومیتش و تاریخ بازگشت به میادین پرسیدم و گفت: «در ورزش حرفه‌ای مصدومیت اجتناب‌ناپذیر است و من هم دچار آن شدم. فکر می‌کنم از یک ماه آینده می‌توانم تمرینات خودم را آغاز کنم تا بتوانم به تیم ملی کمک کنم.»

۹- ایلیا نتوانست قهرمان شود
سردار باتوجه به علاقه زیادش به سوارکاری چندین اسب دارد و هر کدام از آن‌ها اسم‌های جالبی دارند. سریک، ایلیا و سردارخان از جمله اسامی اسب‌های سردار هستند. جالب است بدانید ایلیا نام خواهرزاده سردار است و ملی‌پوش کشورمان علاقه زیادی به او دارد. از همین رو یکی از اسب‌هایی که مالکیت آن برای سردار است به اسم ایلیا نامگذاری کرده است. ایلیا روز پنج‌شنبه یکی از اسب‌هایی بود که در کورس شرکت کرد، ولی نتوانست قهرمان شود. نکته جالب استرس زیاد سردار به هنگام مسابقه اسبش بود که حتی در لحظاتی باعث شد نتواند به راحتی مسابقه را دنبال کند.

۱۰- برنامه تمرینی مو به مو اجرا می‌شود
سردار به دلیل سال‌ها حضور در فوتبال اروپا، رفتار‌های حرفه‌ای را به خوبی یاد گرفته است. برخلاف بسیاری از بازیکنان داخلی که بعد از چند روز تعطیلی از فرم بدنی ایده‌آل خارج می‌شوند، سردار هر روز تمرینات اختصاصی خود را دنبال و برنامه‌های تمرینی را مو به مو اجرا می‌کند. سردار احتمالاً یک هفته دیگر به روسیه برمی‌گردد تا در تمرینات زینت شرکت و خود را برای نیم‌فصل دوم لیگ روسیه آماده کند.

۱۱- پدر سردار: باشگاه زنیت مبلغ زیادی برای رضایتنامه می‌خواهد
در چند وقت اخیر و با رسیدن فصل نقل و انتقالات همواره صحبت از حضور سردار در لیگ‌های معتبر اروپایی به گوش می‌رسید، ولی این اتفاق نیفتاد. در این خصوص وقتی با پدر سردار صحبت کردیم او گفت: «باشگاه زنیت حدود ۳۵ میلیون یورو برای فروش سردار می‌خواهد که حتی در فوتبال اروپا هم مبلغ بسیار زیادی به حساب می‌آید. به همین دلیل کمی جدایی سردار و پیوستن به تیمی بزرگتر دشوار است. باید دید در آینده چه اتفاقی می‌افتد، امیدوارم هرچه که خیر است پیش بیاید. واقعیت این است شاید خیلی‌ها ندانند سردار چقدر زحمت کشیده و فکر کنند یک فوتبالیست به راحتی چنین جایگاهی را به دست می‌آورد، ولی اصلاً این‌طور نیست.»

۱۲- اشتغال‌زایی سردار با باشگاه پرورش اسب
سردار آزمون به دلیل علاقه زیادش به اسب، تصمیم به احداث یک باشگاه پرورش و نگهداری اسب گرفته و در این مکان حدود ۱۰ اسب را نگهداری می‌کند. نکته جالب اینکه سردار چند تن از اطرافیان خود را در این باشگاه مشغول به کار کرده که به نوعی اشتغال‌زایی به حساب می‌آید.

۱۳- خواهرزاده آزمون فوتبالیست می‌شود؟
ایلیا خواهرزاده سردار علاقه زیادی به فوتبال دارد و به گفته پدرش هم‌اکنون در تیم‌های پایه شهرستان گنبد بازی می‌کند و استعداد خوبی هم در فوتبال دارد. حالا باید دید خواهرزاده سردار راه دایی‌اش را ادامه می‌دهد یا خیر؟

۱۴- سردار: عاشق خانواده‌ام هستم
در موفقیت سردار آزمون در فوتبال خانواده او نقش ویژه‌ای داشتند و از بچگی حمایت ویژه‌ای از فرزندشان انجام دادند. سردار هم همواره قدردان محبت آن‌ها بوده و در این خصوص می‌گوید: «هر چه که دارم را مدیون خانواده‌ام هستم و عاشقانه دوست‌شان دارم.»

۱۵- عاشق ماکارونی‌ام، ولی آشپزی بلد نیستم
سردار درخصوص زندگی مجردی در سن پایین آن هم در کشور غریبه و اینکه آشپزی بلد است یا خیر گفت: به هر حال هرکس که می‌خواهد پیشرفت کند باید یکسری سختی‌ها به خصوص دوری از خانواده و دلتنگی را تحمل کند. من خدا را شکر آن سال‌ها را رد کردم و حالا دیگر موقعیتی دارم که پدر و مادر و خانواده‌ام کنارم هستند، اما هرگز آن روز‌های اول را فراموش نمی‌کنم. در مورد آشپزی هم باید بگویم اصلاً بلد نیستم و بیشتر مادرم زحمت این کار را می‌کشد. از سردار درخصوص غذای مورد علاقه‌اش هم پرسیدیم. او گفت: «عاشق ماکارونی هستم و از خوردن این غذا سیر نمی‌شوم.»

۱۶- ناهار مهمان زننده اولین گل چمپیونر لیگ
وقتی به دعوت سردار برای عکس گرفتن به باشگاه پرورش اسب او رفتیم، سردار و همراهانش پذیرایی بسیار خوبی از ما به عمل آوردند و ناهار را مهمان زننده اولین گل چمپیونز لیگ در این فصل بودیم. آزمون ناهار را کنار ما صرف کرد و بعد از آن برای تمرین باشگاه را ترک کرد.

۱۷- معلوم است توپ را بیشتر از اسب دوست دارم
از سردار پرسیدم توپ را بیشتر دوست دارد یا اسب را؟ این‌طور پاسخم را با لبخند و شوخی داد: این چه سؤالی است که تو می‌پرسی؟ اسب را دوست دارم، ولی نه بیشتر از توپ. من عاشق فوتبالم و قطعاً علاقه‌ام به توپ از هر چیزی بیشتر است.

۱۸- کورس سردار لغو شد
قرار بود روز جمعه کورس سوارکاری به میزبانی سردار آزمون برگزار شود، ولی باتوجه به شهادت سردار قاسم سلیمانی و لغو کلیه رویداد‌های ورزشی و عزای عمومی، کورس سردار لغو شد.

۱۹- هیجان کورس اسب‌دوانی از بعضی مسابقات فوتبال بیشتر است
از سردار پرسیدم چطور می‌شود در شهری مثل گنبد اسب‌دوانی محبوب‌تر از فوتبال باشد و هیجان مردم حین انجام مسابقات این‌قدر بالاست؟ او این‌طور پاسخ داد: کورس اسب‌دوانی در گنبد ریشه بسیار قدیمی دارد و مردم عاشقانه این ورزش را دوست دارند. خودتان هیجان تماشاگران را دیدید و متوجه شدید چقدر این مسابقات جذاب و برای مردم مهم است. به نظرم هیجان بعضی کورس‌های اسب‌دوانی از بعضی مسابقات فوتبال بیشتر است.

۲۰- داماد آزمون: سردار افتخار همه ماست
در مراسم ناهار، داماد خانواده آزمون هم حضور داشت. او که ارتباط خوبی با سردار دارد درخصوص او می‌گوید: سردار افتخار همه ماست و نه تنها کل خانواده آزمون بلکه تمام ایران از موفقیت او خوشحال می‌شوند.

عکس ها: مهدی زارع/ خبرورزشی