گنبد شهری با زیبایی بصری محدود
گنبد شهری با زیبایی بصری محدود

الهام دهقان کاندید ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر گنبدکاووس در یادداشتی به زیبایی های بصری شهر گنبد و چالش های آن پرداخته است که در ادامه می خوانید.

الهام دهقان/ امروزه تمامی شهرهای پیشرفته و یا در حال پیشرفت دنیا برای آنکه مسیر توسعه را با سرعت و شتاب بیشتری طی کنند به موضوعی مهم و اساسی در معماری و شهرسازی خود توجه می‌کنند که عبارت است زیبایی بصری و جلوه‌های ناب تصویری که مخاطبان آن شهر در هنگام قدم زدن، رانندگی کردن و نظاره کردن اماکن، مناظر، مرایا، دیواره‌ها و فضاهای عمومی و خصوصی با آن رو به رو می‌شوند.

شهر گنبدکاووس به عنوان کهن شهری که تاریخ و تمدن آن به سده ها و قرن ها پیش بازگشته و همواره در طول تاریخ از آن به عنوان یکی از پیشرفته ترین و مترقی ترین شهرها یاد می شده، امروز در حوزه زیبایی بصری با چالش های بزرگی رو به رو است که توجه به آن می تواند آموزنده باشد.
درباره این مولفه می توان آیتم‌های بسیاری را مورد بررسی قرار داد که از مهم ترین آن می توان به نماهای ساختمان، رنگ دیواره ها، پیاده روها، تابلوهای تبلیغاتی، تابلوهای معرف، فضای سبز و درختان، تجهیزات و ابزارهای شهری و ترافیکی و … اشاره کرد.
در حوزه نماهای ساختمان متاسفانه در شهر گنبدکاووس نه به هارمونی و یکنواختی نماهای ساختمان در سطح خیابانها و کوچه ها توجه می شود و نه حتی به کارآمدی و میزان انطباق نماها با کاربری ساختمانها که باعث شده تعداد بسیار متکثری از نماهای مختلف در یک فاصله کم در کنار هم و بدون رعایت اصول زیبایی شناسی قرار گرفته و رخ نمایی کند.
در بخش رنگ فضاها و دیواره های شهر نیز متاسفانه علی رغم برخی اقدامات واحد زیباسازی شهری همچنان در فقر هنری بسیار بزرگی به سر می بریم در حالیکه بهترین هنرمندان استان را که دارای ذوق و سلیقه بسیار زیادی نیز هستند در شهرستان دارا هستیم.
پیاده روهای عمدتا سرشار از پستی و بلندی، حفاری های بی ضابطه و بدون شکل و نمایی زیبا از دیگر معضلاتی است که حداقل در خیابانهای اصلی شهر باید توسط شهرداری مورد بازسازی و زیباسازی قرار بگیرد.
تابلوهای تبلیغاتی اعم از تابلوهای روان، تابلوهای فیزیکی و پارچه نوشته ها و بنرها بدون ضابطه و بررسی فنی جانمایی شده و نه تنها به آلودگی بصری در شهر منجر شده‌اند بلکه بعضا عاملی برای برهم زدن تمرکز و آرامش ذهنی شهروندان و بروز خشونت های رفتاری ناخواسته شده‌اند.
تابلوهای معرف در واحدهای صنفی و تجاری نیز در گنبدکاووس بر خلاف قوانین معماری و شهرسازی و آئین نامه‌های صنفی به هر میزان و اندازه، با هر طرح و مدلی که مالک واحد بخواهد و بدون توجه به واحدهای همسایگی و هماهنگی بین این واحدها در جلوه های بصری وضعیت اسفناکی داشته و تصاویر زمختی را در سطح شهر ایجاد کرده اند.
فضای سبز در سطح شهرستان اعم از فضاهایی همچون پارک و بوستانها چه میدان ها و بولوارها و چه درختان و گل بوته های کاشته شده در حاشیه خیابان عمدتا در شهرهای بزرگ و گردشگر پذیر به نحو بسیار زیبایی ساماندهی و شکل یافته شده اند که حلوه و زیبایی خاصی را به شهر می دهند اما در گنبدکاووس این مقوله به طور کلی رها شده است و بوستانها و پارک های ما نیز بعضا دارای شکل و شمایلی نامانوس و فضای سبزی تخریب شده و فاقد زیبایی بصری هستند.
فضای فیزیکی و ابزارهای جداکننده ترافیکی و حتی تیرهای چراغ راهنمایی در شهر ما نیز فاقد هر گونه خلاقیت در طراحی و نصب و زیباسازی هستند که تکمیل کننده فضای بصری نازیبای شهرمان شده اند.

لذا به نظر می رسد یکی از راهبردهای اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس در دوره آتی ساماندهی فضای بصری شهر و اصلاح آلودگی های بصری است.

الهام دهقان / نامزد ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر گنبدکاووس

  • نویسنده : الهام دهقان