فرماندار گنبدکاووس:

گنبد باید به مقصد گردشگری تبدیل شود

فرماندار گنبدکاووس با اشاره به ظرفیت‌های فراوان این شهرستان در حوزه جذب گردشگر، از مسوولان حوزه شهری خواست به زیباسازی فضای محیطی گنبد به‌ویژه در آستانه عید نوروز توجه بیشتری کنند تا این شهر تاریخی به مقصد گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

به گزارش پایگاه خبری گنبدی ها و به نقل از خبرگزاری ایرنا، مهدی دهرویه روز دوشنبه در نشست ستاد تسهیلات سفر گنبدکاووس، اظهارداشت: نباید این شهرستان فقط به عنوان محل گذر مسافران و گردشگران شناخته شود بلکه با معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن و همچنین برطرف کردن ایرادات و زیباسازی محیطی می‌توان زمینه حضور بیشتر مسافران را در طول سال به ویژه عید نوروز فراهم کرد.

وی با تاکید بر انجام برنامه‌های ستاد تسهیلات سفر شهرستان بر اساس نظر ستاد استانی کرونا گفت:‌ باید پیش بینی‌های لازم برای آماده‌سازی محیط، افزایش نظارت‌ها بر اصناف، مراکز اسکان از جمله مدارس، واحدهای اقامتی و بوم‌گردی‌، مراکز خدمات رسان و اجرای برنامه‌های متنوع با هدف جذب گردشگر در گنبدکاووس انجام شود تا در صورت بهبود شرایط کرونایی، در تعطیلات نوروز مشکلی برای پذیرش مسافران وجود نداشته باشد.

فرماندار گنبدکاووس از اعضای ستاد تسهیلات سفر خواست فقط ارائه آمار را ملاک عملکرد خود قرار ندهند و در کنار توجه به مساله کمیت برای جذب مسافران و گردشگر در تعطیلات نوروز، به مساله کیفیت مناسب محل اسکان و فضاهای پذیرایی توجه بیشتری داشته باشند.

دهرویه همچنین یکی از مهمترین مسائل در تعطیلات نوروز را تامین امنیت مردم دانست و از مسوولان شهرستانی خواست با استفاده از تجربیات سال‌های قبل مصادیق ناامنی گنبدکاووس را استخراج کنند تا اقدامات قابل اجرا در این رابطه به نیروی انتظامی اطلاع داده شود.

فرماندار گنبدکاووس با اشاره به روند کند حل مشکل روشنایی مسیر آزادشهر – گنبدکاووس، از مسوولان مرتبط خواست برای حفظ سلامت جامعه سرعت کار خود را برای حل این مشکل بیشتر کنند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس نیز در این نشست با اعلام اینکه هم شهرستان در حال ورود به مرحله اوج‌گیری بیماری کرونا است، گفت: برگزاری هیچ‌گونه تجمعی به صلاح جامعه و مردم نیست.

فرهاد بدیعی افزود: ۸۰ بیمار کرونایی در گنبدکاووس بستری هستند که ۲۲ نفر از آنان در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند و همچنین روند پذیرش کودکان در بیمارستان طالقانی شهرستان به دلیل بیماری‌های فصلی در کنار آن کرونا افزایش یافته است.

وی اظهارداشت: گنبدکاووس ۲۶۸ هزار نفر جمعیت بالای ۱۲ سال دارد که تاکنون ۸۷ درصد آنان نوبت اول، ۷۶ درصد نوبت دوم و ۲۲ درصد نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کردند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس تاکید کرد: در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام واکسیناسیون به‌ویژه نوبت سوم توسط مردم، شهرستان پیک جدید شیوع کرونا را در زمان کوتاه‌تری پشت سرخواهد گذاشت.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گنبدکاووس نیز در این نشست وظایف کمیته‌های دوازده‌گانه ستاد تسهیلات سفر را تشریح کرد و از آنان خواست برنامه‌ها و پیشنهادات خود را در کمترین زمان به دبیرخانه ستاد برای برنامه‌ریزی نهایی اعلام کنند.

مریم آق آتابای افزود: برگزاری هرگونه جشنواره و نمایشگاه و برخی برنامه‌های فرهنگی که همراه با تجمع مردم است با نظر ستاد استانی کرونا انجام خواهد شد اما لازم است سایر دستورالعمل‌ها در راستای نظارت بر واحدهای خدمات رسان و مکان‌های اقامتی در عید نوروز ۱۴۰۱ مورد توجه اعضای ستاد قرار گیرد.

شهرستان تاریخی گنبدکاووس با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت و تنوع اقوام و فرهنگ‌ها واقع در شرق استان گلستان با جاذبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی و مذهبی قابل توجه از جمله برج قابوس بن وشمگیر با بیش از هزار سال قدمت و به عنوان بلندترین برج آجری جهان، آستانه امامزاده یحیی بن زید (ع)، سه تالاب بین المللی در بخش مرزی داشلی برون، بازارچه و گمرک مرزی، مجموعه سوارکاری، دریاچه مصنوعی و مراتع و دشت‌های سرسبز پذیرای مسافران است.