رسوم جالب ترکمن‌ها در ماه مبارک رمضان

آمدن ماه مبارک رمضان در میان ترکمن‌ها با رسم و رسوم جالب همراه می باشد که شور و شوق خاصی را در میان آن ها بوجود می آورد که در ادامه به آن می پردازیم.

به گزارش گنبدی ها، آغاز ماه مبارک برای ترکمن ها، همراه با برگزاری مراسم هایی خاص است. آن ها در مراسمی به نام (گپ قوشماق) افرادی را که باهم کدورتی دارند آشتی می‌دهند. در مراسم (الله یولی) هم قبل از ماه رمضان قربانی کرده و گوشت آن را بین نیازمندان پخش می‌کنند.

یکی دیگراز جالب ترین رسوم ترکمن‌ها، تهیه جهیزیه دختران در شب‌های ماه مبارک است به طوری که در این شب‌ها دختران جوان و دم بخت ترکمنی تا سحر بیدار می‌مانند و به دوخت و دوز جهیزیه مشغول می‌شوند.

هر دختر باید ۴٠ عدد پیراهن بلند ترکمنی و ۴٠ عدد «نقش بالاق» به عنوان جهیزیه به خانه شوهر ببرد و همه این‌ها را باید با دست‌های خود دوخته باشد.

همچنین در بین ترکمن‌ها رسم است که هر روز چند خانواده برای افطار، نذر و صدقه‌های خود که بیشتر خرما و غذای آبکی مانند آش و سوپ است را به مساجد بیاورند و در کنار هم در مسجد افطار کنند.

آیین «یارمضان» در شب چهاردهم ماه مبارک رمضان به شکرانه به نیمه رسیدن ماه و سعادت بهره‌مندی از نعمت‌های بی‌شمار آن، برپا می‌شود. طبق این آیین، در هر محله‌ای بعد از اقامه نماز عشا و تراویح، جمعی از جوانان و نوجوانان همراه با پیش نماز مسجد خود بر در خانه اهالی محله می‌روند و با خواندن اشعاری در ستایش ماه رمضان، از صاحب خانه پول یا شیرینی می‌گیرند و در آخر بین خود تقسیم می‌کنند. پیام کلی «یا رمضان» این است که ماه نیمه شد، برای نیمه دیگر همت کنید.

یک روز پیش از رسیدن عید فطر، روز قوقن نام دارد. در این روز، زنان با کمک اعضای خانه، نانی روغنی به نام چافاتی می‌پزند و در بین همسایگان تقسیم می‌کنند.