رییس انجمن فریزبی:

تصمیم‌گیری برای فعالیت باشگاه‌های فریزبی هفته آینده انجام می‌شود

رییس انجمن فریزبی ایران با اشاره به فعالیت بیش از ۱۹ هزار ورزشکار در این رشته، گفت: هفته آینده در نشست با معاون وزیر ورزش و جوانان تصمیم نهایی برای فعالیت رسمی باشگاه‌های این رشته گرفته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری گنبدی ها و به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی ذاکریان روز چهارشنبه در حاشیه افتتاح مسابقات کشوری فریزبی بانوان به میزبانی گنبدکاووس اظهارداشت: برای نخستین بار رویداد دیسک طلایی فریزبی شامل سه بخش “دقت، مسافت و حداکثر زمان پرواز” از سطح محلات و شهرستان‌ها شروع شد و نفرات برتر هر استان به مسابقات قهرمانی کشور راه یافتند و امروز گنبد میزبان بانوان ورزشکار این رشته است.

وی افزود: فریزبی یک رشته ورزشی جذاب، مفرح و ارزان است و علاقمندان با داشتن یک دیسک از جنس پلاستیک به راحتی می‌توانند این بازی را انجام دهند.

رییس انجمن فریزبی گفت: این رشته در برنامه‌های ورزشی آموزش و پرورش وارد شده و در فدراسیون ورزش‌های همگانی نیز با استقبال خوب مردم درحال توسعه در تمام شهرستان‌هاست.

ذاکریان افزود: تلاش داریم هفته آینده مجوز کمیسیون ماده پنج وزارت ورزش و جوانان برای این رشته گرفته شود تا باشگاه‌ها به شکل رسمی در این رشته فعالیت کنند.

رییس انجمن فریزبی بیان کرد: با توجه به کاندید شدن سبک “آلتیمیت” رشته فریزبی برای ورود به المپیک ۲۰۲۰ توکیو و ۲۰۲۴ فرانسه، به احتمال زیاد این رشته در المپیک ۲۰۲۸ شرکت می‌کند لذا نیاز است تا از هم‌اکنون بحث‌های آموزشی و توسعه زیرساخت‌های آن در کشور مورد توجه قرار گیرد تا هفت سال آینده تیمی قوی به نمایندگی از ایران در المپیک حضور یابد.

سارا باقری، نائب رییس انجمن فریزبی کشور هم از استقبال خوب ورزشکاران از این مسابقات قدردانی و ابراز امیدواری کرد که این رشته جذاب و مفرح هرچه زودتر در جامعه به عنوان یک ورزش همگانی توسعه یابد.

به گزارش ایرنا، مسابقات کشوری فریزبی بخش مردان با عنوان لیگ دیسک طلایی با حضور ورزشکاران ۲۰ استان هشتم آذر در ساری برگزار شد و تیم‌های خوزستان، مازندران و بوشهر به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند.

مسابقات کشوری فریزبی بخش بانوان با نام “لیگ دیسک طلایی” صبح امروز چهارشنبه با شرکت بیش از ۶۰ ورزشکار از ۱۷ استان در گنبدکاووس آغاز شد.

توجه به این ورزش نوپا که در سبک‌های مختلف “آلتیمیت، آلتیمیت ساحلی، دیسک گلف، گاتس، دبل دیسک، فری استایل(آزاد) و رویداد میدانی” با استفاده از یک وسیله بازی به نام “بشقاب‌پرنده” انجام می‌شود به تاکید کارشناسان می‌تواند باعث افزایش نشاط اجتماعی در جامعه شود.

فریزبی یا همان بشقاب‌پرنده نوعی وسیله بازی است که از یک صفحه مدور لبه‌دار به قطر ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متر و جرم ۱۷۰ گرم درست شده و از آن برای تفریح و ورزش رقابتی استفاده می‌شود و افراد در این ورزش سرگرم‌کننده در سبک‌های مختلف بشقاب پرنده را به آسمان پرتاب می‌کنند و آن را می‌گیرند.

به گفته کارشناسان حوزه ورزش، علاقمندان از سنین چهار سال به بالا می‌توانند در رشته فریزبی فعالیت کنند اما بیشترین تمایل به این رشته ورزشی در میان دانشجویان و دانش آموزان است که مهمترین علت آن به فراهم بودن شرایط ورزش در محیط‌های دانشگاهی و مدارس بر می‌گردد.

هم اکنون در شهرستان گنبدکاووس با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت، افزون بر ۹ هزار ورزشکار سازماندهی شده در قالب ۳۸ هیات ورزشی مشغول فعالیت هستند.