اماکن تفریحی استان گلستان سیزده‌بدر تعطیل است؛ مسافران حق توقف در هیچ شهرستانی را ندارند
اماکن تفریحی استان گلستان سیزده‌بدر تعطیل است؛ مسافران حق توقف در هیچ شهرستانی را ندارند

استاندار گلستان گفت: اماکن تفریحی گلستان در روز سیزدهم فروردین تعطیل هستند و هیچ مسافری حق توقف در شهرستان‌های استان را ندارد.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از تسنیم، هادی حق‌شناس بعدازظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: از قبل پیش‌بینی و اعلام کردیم که مسافران به گلستان سفر نکنند زیرا هتل‌ها و اماکن عمومی برای پذیرش آنها مهیا نیست و این قاعده تا ۱۵ فروردین ادامه دارد.

وی افزود: در شهرستان‌ها هم مجاز به پذیرش مسافران نیستیم و آنها حق چادر زدن هم ندارند، گلستان به هیچ وجه آماده پذیرایی از مهمانان نیست و مسافران باید پس از ورود به استان از آن عبور کنند و وارد شهرستان نشوند زیرا هیچ فرمانداری حق پذیرش مسافر در شهرستان را ندارد.

وی ادامه داد: حضور در تفرجگا‌ه‌ها ممنوع است و در روز سیزده بدر هم هیچ طبیعت‌گردی در استان نخواهیم داشت و فرمانداران و شهرداران مکلف به ایجاد مانع برای تجمع هستند.

استاندار گلستان با بیان اینکه روزهای سختی را در اسفندماه گذراندیم، گفت: اکنون آرامشی در گلستان ایجاد شده اما پیش بینی می‌کنیم ۱۰ فروردین شاهد پیک جدید بیماری کرونا در استان باشیم و به همین علت سختگیری خواهیم کرد.

حق شناس اضافه کرد: پاساژها و مراکز تجاری پلمب شده‌اند و بازارچه‌ها تعطیل شده که این اقدامات برای جلوگیری از تجمعات ادامه دارد تا با پیک دوم مواجه نشویم.

وی تصریح کرد: اگر ۱۰ فروردین با پیک دوم مواجه شویم تعداد مبتلایان و بیماران بیش از اسفندماه می‌شود و در این صورت تخت به اندازه کافی برای بیماران نخواهیم داشت.

حق شناس ادامه داد: در گلستان نزدیک به ۵۰ هزار کارمند داریم که شامل نیروهای انتظامی و بانکی هم می‌شود و در اسفندماه حدود ۶۰ درصد کارمندان مجاز به سرکار آمدن نبودند.

وی خاطرنشان کرد: من اعلام کردم بانوان کارمند در اسفندماه می‌توانند به مرخصی بروند و امسال هم بانوان موقتا مجاز هستند به اداره نروند و هیچ مشکل حقوقی و اداری رخ نخواهد داد.

وی یادآور شد: همه دستگاه‌های اجرایی می‌توانند فقط از یک سوم کارکنان خود استفاده کنند و با حداقل‌ها به انجام دادن کارهای ضروری بپردازند اما برخی دستگاه‌های امداد رسان و همچنین دانشگاه علوم پزشکی را نمی‌توانیم تعطیل کنیم.

استاندار گلستان با بیان اینکه با کاهش حضور کارکنان در ادارات و بستن اماکن عمومی باید از شیوع ویروس کرونا پیشگیری کنیم، گفت: مردم از خطرات این ویروس آگاه هستند و باید پیشگیری را جدی بگیریم، تضمینی وجود ندارد که فردی مبتلا نشود و بسیار نگران پیک دوم هستیم و توصیه ما در خانه ماندن است.

حق شناس افزود: از اول اسفند تا امروز حدود چهار هزار نفر در گلستان به این بیماری مبتلا شدند که سه هزار نفر تا امروز درمان شدند اما باید بدانیم که پیک دوم ممکن است شدیدتر از پیک اول باشد و شاید چهار هزار نفر دیگر مبتلا شوند.

وی ادامه داد: براساس آمار پزشکان در ایران و سایر کشورها اگر یک درصد مردم مبتلا شوند یعنی ممکن است ۱۶ هزار مبتلای دیگر در گلستان داشته باشیم که در خدمات رسانی به آنها دچار مشکل بزرگی خواهیم شد.

وی یادآور شد: مردم استان در هفته سوم اسفند رعایت کردند و این اتفاق کمک بزرگی بود تا خدمات درمانی بهتری به بیماران ارائه دهیم، شهروندان گلستانی باید رعایت کنند و در خانه بمانند زیرا ممکن است از ۱۰ تا ۱۵ فروردین شاهد پیک جدیدی باشیم.